En sannolikt anlagd brand skadade en del av en garagelänga intill flerfamiljshus på Verkstadsgatan i Hässleholm sent på onsdagskvällen. Polisen utreder händelsen som grov skadegörelse.

Larmet om branden kom vid halvtolvtiden. Branden startade enligt polisen i ett allmänt förrådsutrymme i garagelängan och spred sig till väggar och tak. Räddningstjänsten kunde begränsa spridningen.
Det finns ännu inga uppgifter om skadade bilar eller i övrigt om de materiella skadornas omfattning. Ingen person skadades.

Enligt polisens anmälan uppstod branden genom att en okänd gärningsman satte fyr på byggnaden. Området intill Viaduktsgatan har tidigare drabbats av grov brottslighet såsom bilbräder, sprängningar och skjutningar. Polisen vet ännu inte om branden har koppling till andra händelser.
– Det går inte att säga i nuläget. Vi utreder det här och framkommer det uppgifter som pekar på att det kan ha kopplingar till annat så tittar vi på det, säger Filip Annas, presstalesperson på polisen.
Berit Önell