Mordmisstänkt man släppt

Mordmisstänkt man släppt

Mannen som varit anhållen misstänkt för mordet på en kvinna i Hässleholms kommun under allhelgonahelgen har släppts. Enligt åklagaren Johan Eriksson är misstankarna inte tillräckligt starka för att begära honom häktad, vilket i så fall hade behövt ske senast klockan 12 idag.

Bilden visar en polisbil och insynsskydd.
Åklagaren har släppt den man som misstänks för mordet på en kvinna i 55-årsåldern. Foto: Martin Hansson/112 Tyringe

Kvinnan i 55-årsåldern hittades på söndagen död i sin trädgård. En man som befann sig på platsen greps. Han är fortfarande misstänkt.

ANNONS

Annons om att annonsera i Frilagt

– Inga beslut vad gäller ansvar har fattats i ärendet, utan han är fortfarande misstänkt i ärendet, säger åklagaren till Norra Skåne.

Han inväntar bland annat besked från den rättsmedicinska undersökningen om dödsorsaken. Det är inte fastställt att kvinnan blivit mördad.

– Det är svårt att svara på det i nuläget. Vi måste ha mer från rättsläkarna, säger Johan Eriksson till Norra Skåne.

Har misstankarna om att ett brott begåtts blivit mindre efter de här första dagarna av utredningen?

– Det kan man säga att det blivit, det pekar åt den riktningen.

Frilagt har sökt åklagaren.

Berit Önell

val2026
Politisk reklam från de politiska partierna. Prissatt utifrån storlek och annonstid baserat på ordinarie pris utrymme C.
POLITISK REKLAM – SD Hässleholm, Riksdagsval 2026 Transparensmeddelande
Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se