Revisorerna ska nu granska organisationen kring de kommunala måltiderna inom omsorg, skola och barnomsorg. Det har varit planerat en tid på grund av den stora förändringen för ett par år sedan då tekniska nämnden tog över större delen av ansvaret för maten. Revisorerna agerar alltså inte på grund av den senaste tidens avslöjanden om undermålig mat på äldreboendena.
– Men reportagen i media har inte gjort det här mindre angeläget och aktuellt, säger kommunrevisorn Christer Karlsson (S).

Christer Karlsson berättar att revisorerna har haft frågan under lupp ganska länge och hade planerat en granskning under 2024. Då kom annat emellan, men nu är det dags. Projektplan där revisionsfirman Ernst & Young åtar sig uppdraget är daterad den 23 januari.
Omorganisationen har enligt Christer Karlsson lett till vissa gränsdragningsproblem mellan tekniska nämnden och beställarna i omsorgsnämnden och barn- och utbildningsnämnden.
– Vi vill se att organisationen kommit på plats, säger han.
Finns det indikationer på att organisationsförändringen orsakat problem?
– Inte egentligen, men det är komplicerad materia och tillägg och ändringar i den ursprungliga uppgörelsen tyder på att det varit svårt. Men vi har inte fått några andra omständigheter till oss som gör att vi granskar det här utan det är ett naturligt sätt för oss att arbeta.
– Sedan är vi klart påverkade av det som kommit fram genom media, det kan vi inte bortse ifrån.
Christer Karlsson syftar bland annat på Birgitta Martinssons och Kerstin Jeppssons larm om att näringsberäkningen av äldreboendenas mat inte följer Livsmedelsverkets riktlinjer och att det är oklart vad de nära 5 000 kronor i månaden som varje person betalar för maten går till.
– Det är anmärkningsvärda uppgifter som framkommit. Det tyder på kvalitetsproblem och det har också omsorgen insett. Det handlar både om kvalitet på maten, kostnader och annat. Det måste nu undersökas i ett bredare perspektiv.
– Vi tar det på allvar. Sammantaget utifrån mediauppgifterna förstår jag mycket väl att det vållat stor uppståndelse.

Varken Frilagt eller Norra Skåne har lyckats få fullt besked om vad avgiften för maten på äldreboendena går till. När Frilagt frågade efter en analys av matkostnaderna visade det sig att ingen sådan var klar, varken för 2023 eller 2024. Christer Karlsson är övertygad om att revisorerna kan bringa klarhet i detta.
– Självklart går det att reda ut och vi har andra resurser än media med både expertis och tid, säger han.
Revisorerna ska kartlägga tekniska nämndens måltidsverksamhet, vilka styrdokument som reglerar den, hur inköp, produktion, logistik och administration organiseras, hur portionskostnaden beräknas och vilka overheadkostnader som inkluderas, exempelvis personal, administration, lokaler och transport.
Alla dokument ska gås igenom och vid behov ska ansvariga personer intervjuas.
– Vi får följa det här noggrant och med den skyndsamhet som är möjlig, säger Christer Karlsson.
Det finns ingen tidsplan, men han räknar med att det senast i maj-juni ska finnas en fullödig utredning klar.
– Men det är en uppskattning från min sida, säger han.
Berit Önell
Läs mer:
2025-01-29 Hennes man svalt nästan ihjäl i äldrevården – anhöriga organiserar sig
2025-01-31 Politisk enighet om att förbättra äldreboendenas mat – kostnaden oklar