Det finns förslag på att lösa den ekonomiska krisen för Hässleholms kommuns fiberbolag på annat sätt än genom att bara låna och tillskjuta 180 miljoner kronor så snabbt som möjligt.
– Det finns lite fler funderingar på hur man kan lösa det, säger kommunalrådet Joakim Karlsson (M) till Frilagt.
Folkes väls Björn Widmark är mycket kritisk till räddningsaktionen och anser att kommunen istället ska sälja bolaget.

På måndagen stod kapitaltäckningsgarantin till fiberbolaget på dagordningen vid ett möte med den parlamentariska gruppen där alla kommunfullmäktiges partier kan delta. Alla utom L och FV var närvarande.
Biträdande kommundirektör Amra Salihovic och tillförordnad fiberbolags-vd Mats Didriksson redovisade bolagets behov av ett omedelbart tillskott av hela summan.
Joakim Karlsson säger att det handlar om att bolaget ska slippa komma tillbaka om ett eller två år och be om ytterligare tillskott.
– Dels behöver de få in pengar rent likvidmässigt och dels för att slippa räntekostnader.
Men ska kommunen verkligen låna pengar för att fiberbolaget ska få ned sina lån?
– Delar av deras lån. Även om de får hela beloppet blir deras vinst inte mer än 1,5 miljoner om några år.
Det var inte så du framställde det inför beslutet i kommunfullmäktige i juni?
– Den uträkningen fanns inte då.
Blev du förvånad när de begärde hela beloppet?
– Ja, men sedan förstår jag dem.
Syftet med kapitaltäckningsgarantin var väl inte att få ned räntan utan att förhindra likvidation?
– Det är för att lösa hela problemet med en gång.
För att rädda bolaget från likvidation gäller det att tillföra aktiekapitalet på 50 000 kronor.
– De stora pengarna behövs för att få ned skulderna.
– I det läget kan jag tycka att det är en rimlig lösning. Men det är inte en rolig lösning när vi kämpar för att få ned investeringarna i kommunen.
Några större investeringar väntar inte i bolaget framöver.
– De kommer att byta lokaler och minska personalen. Organisationen har varit anpassad för utbyggnad, nu blir det mer förvaltande, säger Joakim Karlsson.
Enligt Joakim Karlsson var alla deltagarna på den parlamentariska gruppen överens om att säga ja till fiberbolagets begäran.
– Det var ingen som motsatte sig detta, säger Joakim Karlsson.
Men han antyder att en annan lösning också kan vara aktuell.
– Det är spekulationer. Jag kan inte säga mer nu, säger han.
Björn Widmark kallar förslaget om de 180 miljonerna “groteskt”. Han är ersättare i kommunstyrelsen som ska besluta under onsdagen, men han kan inte vara med.

– Det är inte klokt alltså. De ska minska sina lån och så ska kommunen ta lån för det. Vi var helt emot det i fullmäktige och är fortfarande på samma linje, säger han.
Han påminner om att Folkets väl var det enda partiet som från början var emot att fiberutbyggnaden skulle ske i kommunal regi.
– Vi är fortfarande helt emot detta vansinne.
Berit Önell
Läs mer:
2025-08-03 Fiberbolag vill ha 180 miljoner omgående
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
