Årets eldsjäl är Percy Olsson, fotbollsprofil med stort engagemang för hemlösa.
– Det var väl ett svårt pris att tävla om, alla nominerade är värda att vinna, säger Percy Olsson.
Han fick ta emot utmärkelsen vid Hässleholms galakväll på fredagen.

Percy Olsson arbetar på Hotell City i Hässleholm, men ska snart iväg för att hämta mat till hemlösa när Frilagt når honom på fredagsförmiddagen.
Han är glad för utmärkelsen.
– Det är alltid kul. Det är viktigt att vi uppmärksammar det här även om Hemlösa i Hässleholm är en väldigt etablerad förening nu, säger han.
Han konstaterar att det alltid behövs mer pengar till verksamheten, hellre från många olika håll än från ett fåtal stora sponsorer.
– Det är bättre om alla sponsrar lite.
HIH har utvecklats starkt sedan starten 2015. Våren 2016, i samband med Birgitta Lowéns välgörenhetsgala som gav 55 000 kronor till hemlösa bildades föreningen
– Det stora var när vi blev donationsförening till Dagab för tre år sedan. Tack vare det kan vi hjälpa så många med mat, säger Percy.
Dagab donerar mat som är på väg att gå ut.
– Vi har kunnat dra ned våra kostnader nästan till noll. Vi har bara handlat mat för 576 kronor hittills i år, berättar Percy som är föreningens kassör.
50 middagar och 200 frukostar har serverats. Frukost till hemlösa serveras på helgerna och middagar varannan vecka. Mottagarnär cirka 50 hemlösa och socialt utsatta samt cirka 200 ukrainska familjer i flera skånska kommuner.
– Det är roligt att vi kan hjälpa så många, säger Percy.
Det brukar vara han som kör och hämtar maten mitt på dagen när det är stiltje på hotellet som han driver tillsammans med sin fru Jeanette. Det blir nästan varje dag nu.
– I och med att jag har tiden så har det fungerat bra, säger han.
De tre nu vuxna barnen är också ofta med och hjälper till.
Percy utses till årets eldsjäl “för sitt stora hjärta och sin insats för människor i nöd”.
Han är en välkänd Hässleholmsprofil också för sin fotbollskarriär som började i Tyringe och fortsatte i IFK Hässleholm och Örgryte IS. Han har under många år varit ledare och tränare.
– Detta är första året jag inte är ledare i fotboll. Men alla som spelar nu har jag nog haft. Fotboll är mitt stora intresse. Jag bryr mig om alla där och hjälper tränarna om det behövs, berättar Percy.
Motiveringen till årets eldsjäl lyder: “Från fotbollsplanens gröna gräs till stadens gator och torg. Det spelar ingen roll om det som saknas är ett mål för dagen, kläder som värmer eller en hjälpande hand – där behovet finns, finns han. För familjen, för laget, för föreningarna, för alla hässleholmare och för dem som bara stannar här en stund. Det är ingen tvekan om var årets eldsjäls hjärta ligger – det finns hos dem som behöver honom mest”.
Det är andra gången årets eldsjäl utses. Förra årets pristagare var Lisen Ekdahl.
Berit Önell
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
