INSÄNDARE. Vi inser att de medborgare som bestämt sig för att rösta ja till simhallarna i Tyringe och Bjärnum, inte kommer att ändra sig, bara för att vi skriver en insändare eller ett inlägg till.
Därför riktar vi oss till Dig, som tycker att hela frågan har spårat ur eller som bor i kommunen, men inte bryr dig om vilket. Till Dig, vill vi säga att det är viktigt att Du också tar dig tiden att gå och rösta. Och här är varför:
Det vi vet i frågan är att simhallarna är byggda runt 1970 och påbyggda 1991 i Tyringe och år 2000 i Bjärnum. De äldsta delarna är alltså 55 år gamla och har passerat den tekniska livslängden för simhallar från denna tiden.
Nu krävs det omfattande renoveringar för att dessa simhallar skall klara ytterligare 10 år i drift och frågan är om det är värt att lägga så mycket pengar för att sedan stå med än större problem om 10 år, eller om vi skall bespara oss en renovering och ställa om dem direkt till en torr verksamhet. Till detta kommer att driften av dessa båda simhallar är väldigt dyr och kostar i dagsläget cirka 10 miljoner om året, vilket i Tyringes fall gör att varje bad subventioneras med 250 kronor av övriga skattebetalare.
Nu har vi dessutom byggt en helt ny, stor simhall, i centralorten, som klarar hela kommunens behov.
Nu försöker de som vill driva dessa simhallar vidare, få det att låta som om det inte är detta det handlar om, genom att påstå att underlagen inte stämmer eller att vi som sitter i styret ljuger om än det ena, än det andra. I kommentarsfält förekommer det ofta rena personangrepp och direkt ologiska resonemang. Vi kan hålla med om att det hade varit bra om vissa diskussioner kommit tidigare och att det hade varit bra om alla fått veta i vilket skick simhallarna är i på ett tidigare stadie. Men det är tyvärr inget vi kan göra något åt i efterhand.
I en rad insändare och inlägg på sociala medier, så förekommer det en hel del felaktigheter som man trycker på för att få Ja-röster i folkomröstningen och här är det Tyringe det gäller. Tex:
Man sparar inga pengar på att ställa om simhallarna! – Falskt!
I ett inlägg har Simhallsvännerna gjort egna beräkningar där man i kolumnen för ”Ja till simhallen” har skrivit ”underhåll” i stället för 33 260 000:- som det står i statusutredningen.
I kostnaden/år skriver man 5,5 milj/år men när vi gjort de nödvändiga renoveringarna, så är vi uppe i över 8 milj/år.
Tyringeborna har själva betalt Tyrs Hov! – Falskt!
Första delen av Tyrs Hov byggdes 1969-71 och kostade 6,5 miljoner. Detta gjordes när Tyringe var en egen kommun. När kommunsammanslagningen genomfördes 1974, så hade Tyringe långfristiga skulder på cirka 18,4 miljoner. Nästan 3 gånger så mycket som det kostade att bygga Tyrs Hov. 1991-92 gjordes en till- och ombyggnad av Tyrs Hov för cirka 10 miljoner. Detta bekostades gemensamt, av hela kommunen.
Simhallen i Tyringe är i princip ny! – Falskt!
I en insändare hänvisar man till ett antal åtgärder som sägs vara gjorda nyligen och som då skulle vara ett bevis på hur bra skicket på simhallen är. Bland annat gäller det en renovering av vattenreningen som bytts ut för att minska mängden klor i vattnet. Detta gjordes 2013, dvs för 12 år sedan och då hoppades man att denna skulle hålla i förhoppningsvis 20 år minst. Alltså har den cirka 8 år kvar innan den måste bytas/renoveras igen. Förra gången trodde man att det skulle ta ett par månader och kosta ett par miljoner, men det tog 5 månader och kostade 8 miljoner.
Underhållet har försummats! – Falskt!
Simhallen har underhållits löpande under åren. Man kunde ha gjort mer, men några stora åtgärder är:
Man gjorde en tillbyggnad och vissa andra åtgärder 1991-92 när simhallen var 20 år gammal för 10 miljoner.
Man har bytt 2 ventilationsaggregat 2005 och 1 aggregat 2015.
Man gjorde den stora renoveringen av vattenreningen 2013 för 8 miljoner.
Man har bytt taket och en del andra åtgärder 2023 för 22 miljoner.
Ett Ja till simhallarna är ett Ja till kransorterna! – Falskt!
Att lägga 80 miljoner i renovering för att få 10 extra år och dessutom lägga 15 miljoner om året i driftspengar, på två simhallar i två orter, gynnar bara dessa två orter. Kommunen har i dagsläget en väldigt begränsad investeringsbudget och en driftsbudget som går i stort sett +/-0. Då säger det sig självt att lägger man så mycket pengar på två av orterna, så är risken väldigt stor att de andra får mindre än de annars hade fått.
Det är tuffa tider för både kommunen och många av våra innevånare. Därför kan vi inte ge allt till alla och vi måste vara varsamma med hur vi använder våra skattepengar.
Nu står vi inför ett viktigt beslut, som kan bli ett riktigt dyrt misstag om vi gör fel. Så alla ni som ojar er över allt som gått fel tidigare, hjälp oss nu att undvika ytterligare ett kostsamt misstag, genom att rösta nej i folkomröstningen. Det kostar dig en timme på söndag, men det kostar oss väldigt mycket tid och kraft fram till valet, för att fortsätta föra den här debatten. Med ett klart nej i folkomröstningen kan vi fokusera på framtiden, få ordning och reda i ekonomin och satsa på en utveckling av hela kommunen. Inte bara två simhallar som passerat sin tekniska livslängd.
Tack på förhand!
Moderaterna i Hässleholms kommun
Med vänlig hälsning
Joakim Karlsson
Kommunalråd
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
