Hur svårt kan det vara?

Hur svårt kan det vara?


INSÄNDARE. Hässleholms kommun håller på att ta fram en ny vision. Detta visionsarbete leds av en projektgrupp som består av 8 tjänstemän vilka håller på med arbetet under ett år. Hitintills har enbart projektgruppen kostat skattebetalarna en halv miljon kronor.

Totalt kommer kostnaden att uppgå till minst 2 miljoner, inräknat de totala arbetsinsatserna, alltså kostnader som inte enbart rör projektgruppen.

Folkets Väl (FV) har, efter dialog med medborgare, redan sedan tidigare en färdig vision för kommunen. Den kostade inte en krona att ta fram. Vår vision lyder:

HELA Hässleholms kommun ska LEVA och BLOMSTRA.

Kan tjänstemännens arbete leda fram till något bättre som motiverar 2 miljoner? Vi tror inte det. Vill andra partier ställa sig bakom FV vision för Hässleholms kommun så är det OK.

Björn Widmark
Folkets Väl

ANNONS

Annons om SM i brottning
val2026
Politisk reklam från de politiska partierna. Prissatt utifrån storlek och annonstid baserat på ordinarie pris utrymme C.
Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se