Simhallen fylldes när byalaget bjöd på ett sista (?) bad i Tyringe

Simhallen fylldes när byalaget bjöd på ett sista (?) bad i Tyringe

Inbjudan till gratis bad i Tyrs hovs simhall i Tyringe på söndagskvällen blev uppskattad. När dörrarna öppnades skyndade över 100 personer in för att få simma, leka, koppla av i bubbelpoolen och basta en sista gång innan simhallen stängs på tisdag. Men hoppet om att simhallen ska öppna igen lever.

– Jag hoppas de tänker om, säger Camilla Nilsson som var där med sin familj.

Bilden visar badande i Tyringe simhall.
Intresset var stort för ett sista (?) bad i Tyrs Hovs simhall.
Bilden visar barn som leker i bassängen.
Barnen trivdes i vattnet när Tyringe byalag bjöd på gratisbad, här Izabella Nilsson och Tova Nilsson.

Byalaget i Tyringe hade hyrt simhallen efter stängningstid klockan 17.30 till klockan 20. Även Hörja byalag stod bakom inbjuddan och Lions med Ivar Bengtsson, tidigare Ivars kiosk, i täten sålde grillad korv i kylan utanför entrén.

ANNONS

Annons om SM i brottning

Avsikten med gratisbadet var bland annat att visa upp att simhallen inte alls är i dåligt skick. De styrande kommunpolitikernas motivering till att stänga simhallarna i Tyringe och Bjärnum är just att de är i dåligt skick och därför för kostsamma att ha kvar.

Bilden visar Eje Johansson.
– Roligt att det kom så många, säger Eje Johansson, 87, som på 1960-talet var med och ritade förslaget till hur Tyrs hov skulle byggas.

Innan de badsugna släpps in informerar Göran Berg från Tyringe byalag om att kampen för att bevara simhallen går vidare och uppmanar alla intresserade att gå med i byalagen och Tyringe simsällskap.

– Om möjligt ska vi bilda någon form av ideell förening. Vi vet inte exakt var det kommer att sluta, men vi jobbar allt vi kan för att simhallen ska få vara kvar, säger han.

Till Frilagt säger han att han, om det blir möjligt, kan tänka sig ett engagemang liknande det för ishallen i Osby som tagits över av ideella krafter. Men nu väntar man på besked om hur kommunledningen ska förhålla sig till folkomröstningsresultatet.

– Vi kommer att uppvakta dem, men vi avvaktar lite hur de andra partierna ställer sig, säger han.

Bilden visar Göran Berg och Lars Blad.
Göran Berg och Lars Blad fick taggen som öppnade simhallen på söndagskvällen.

L, V och MP har alla sagt att de skulle vänta med att bestämma sig tills efter folkomröstningen. Ett stort valdeltagande och en tydlig majoritet skulle kunna få åtminstone L att ändra sig, övriga uttrycker sig mer oklart.

Göran Berg tycker att 32 procents valdeltagande i folkomröstningen är väldigt bra, med tanke på förutsättningarna.

– De sa från början att resultatet inte skulle följas, de försvårade röstningen och lade den för nära lucia och jul. Ändå blev det 32 procents valdeltagande, det tycker jag är fantastiskt, säger han.

Frilagt pratade också med några av besökarna.

Varför är ni här ikväll?

– För att vi vill ha kvar badhuset, säger Camilla Nilsson vars dotter Izabella, snart nio år, simmar i Tyringe simsällskap.

– Simhallen hör till Tyrs Hov. Jag hoppas de tänker om. Det blir väldigt svårt för skolorna med simningen annars. De måste bussa eleverna och det blir mycket längre skoldagar, säger Camilla.

Bilden visar Camilla Nilsson med dottern Izabella.
– Vi vill ha kvar badhuset, säger Camilla Nilsson från Hörja, med dottern Izabella.

Familjen bor i Hörja så barnen åker skolbuss till Röke och Tyringe.

– De har redan långa skoldagar, säger Camilla.

Hon tycker inte att något fattas i Tyrs hovs simhall.

– Jag tycker att den är i bra skick och här finns rutschkanor, tävlingsbanor och en liten bassäng till bebisar.

Bilden visar Joachim Nilsson med Juni Nilsson och Iris Gydell.
Det är full fart i rutschkanan på barnavdelningen. Här åker Juni Nilsson och Iris Gydell under överinseende av Junis pappa Joachim Nilsson.
Bilden visar Agust på väg att hoppa i bassängen.
– Jätteroligt, tycker Agust från Hörja om att hoppa i vattnet. Han badar ofta, minst en gång i veckan.

Agneta Börjesson var med och startade Tyringe simsällskap 1971.

– Jag var 16 år gammal och var den enda som hade erfarenhet av tävlingssimning. Jag hade tävlingssimmat i Karlstad, så de bad mig faktiskt vara med, berättar hon.

– Alla de här simvännerna har jag kvar. Men idag känner jag bara sorg, säger hon.

Hon går fortfarande och badar ibland med barnbarnen.

– Men jag har fått lite allergi mot klor.

Idag tänker hon inte bada.

– Men jag vill vara här och se och träffa alla som kommer hit. Gemenskapen betyder jättemycket, speciellt när man blir lite äldre. Jag kan inte riktigt förstå det som händer nu. Egentligen är jag otroligt arg, men jag orkar inte så jag är bara ledsen. Men jag hoppas ändå fortfarande.

Bilden visar Agneta Börjesson.
Agneta Börjesson var med och startade Tyringe simsällskap när hon var 16 år gammal. Idag känner hon både sorg och ilska.

Hoppet steg när hon var rösträknare vid folkomröstningen den 14 december.

– Jag såg den otroliga tillströmningen, att folk var så taggade. Jag tänker inte sluta hoppas förrän jag inte kan.

Hon tror att det är möjligt att en ideell förening kan ta över driften av simhallen, men att det blir svårt.

– Det är inte lätt att hitta eldsjälar idag som kan hålla på över tid. Samtidigt tycker jag att kommunen har ett ansvar, säger hon.

– Tyrs Hov är juvelen i kronan i Hässleholms kommun, här får inte amputeras någonting!

Thage Hansson, sju år, simmar och hoppar gång på gång i den stora bassängen. Han berättar att han ofta är här och badar.

– Han har lärt sig simma själv bara genom att vi har varit här så ofta, utan simskola, säger pappa Martin Hansson.

Bilden visar Thage Hansson.
Thage Hansson, sju år, har varit ofta i simhallen på Tyrs Hov och har själv lärt sig simma.

Familjen bor i Tyringe och kommer inte att gå över till det nybyggda Österåsbadet i Hässleholm som ska öppna vecka 6, om besiktningen blir godkänd.

– Nej, det blir Perstorp eller Höör sedan, inte Hässleholm. Jag läste prislistan, säger Martin.

Ugglebadet i Perstorp har i Facebook-gruppen Vi i Perstorp välkomnat Tyringeborna dit och även publicerat sina priser som ligger betydligt lägre än Österåsbadets.

Bilden visar Martin Hansson.
Det blir Perstorp eller Höör för familjen Hansson när Tyringes simhall stänger, inte Hässleholm. Martin har läst prislistan.

Pensionären och Folkets väl-politikern Kjell Åke Lundin från Hörja berättar att han brukar träna simning här varje tisdag och fredag samt sitta i bubbelpoolen. Inte heller han tänker börja simma i Hässleholm där han skulle få betala både för motionssim och relaxavdelning.

– Nu får jag börja köra till Perstorp, säger han.

– Hässleholm är ointressant. Det är för dyrt och där är ingen bubbelpool, den är på andra våningen.

I Tyringe har allt funnits i samma lokal och till samma biljettpris.

– Vi behöver träna lite, vi gamla gubbar, säger Kjell Åke som idag tar vara på tillfället till ett extra träningspass.

Bilden visar Kjell Åke Lundin.
— Vi behöver träna lite, vi gamla gubbar, säger Kjell Åke Lundin.

Han befarar att det inte hjälper om något av småpartierna vill bevara simhallarna och det blir ett sådant beslut.

– Då kommer nog de andra att ställa misstroende för då får de inte igenom sin budget, säger han.

Advokat Lars Blad, på väg att ordna ett godisregn till barnen, säger att man kunde nöjt sig med 300 miljoner till Österåsbadet i Hässleholm så hade det funnits 120 miljoner kvar till Tyringe och Bjärnum.

Text: Berit Önell
Foto: Urban Önell

Bilden visar Tyrs Hovs upplysta simhall utifrån i mörker.
Det ser mörkt ut för simhallen i Tyringe, som stängs på tisdag, men många av de badande på söndagskvällen hoppas fortfarande att den ska räddas.
val2026
Politisk reklam från de politiska partierna. Prissatt utifrån storlek och annonstid baserat på ordinarie pris utrymme C.
Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se