Cirka 1 600 nyfikna besökare passade på att se sig omkring på Österåsbadet vid söndagens invigning. Den drygt 30-gradiga värmen i Österåsbadet tinade snabbt upp de frusna efter den bitande vinden utomhus där kommunstyrelsens ordförande Lena Wallentheim (S) höll invigningstal och klippte band.

Ett hundratal personer kom till invigningen klockan 10.
Kultur- och fritidsnämndens ordförande Björn Holgersson (S) informerade om den “snitslade” bana som besökarna skulle gå genom badhusets tre våningar. Personal och andra funktionärer var utplacerade för att visa vägen och svara på frågor.
– Ingen ska gå fel, försäkrade han innan han lämnade ordet till Lena Wallentheim.
Hon gjorde en kort tillbakablick på de många år – mer än 30 – som gått sedan ett nytt badhus först kom på tal.
– Det har varit många och långa debatter om hur det skulle se ut och var det skulle ligga, precis som det ska vara i ett demokratiskt samhälle. Idéer prövas, vägs och formas och till slut landade vi i bred enighet i beslutet om ett badhus här på Österås.

I september 2023 påbörjades bygget.
– Vad betyder ett badhus egentligen? Svaret är nog ganska enkelt: glädje, lek och att få vara med. Det ska vara en gemensam plats för alla våra invånare och besökare, oavsett ålder. En plats för simundervisning, motion och rehabilitering, men också för lek, skatt och avkoppling. Som en vattenfåra samlar många strömmar samlar det här badhuset mångas behov och drömmar. Här ska vi skapa minnen, gemenskap och framtidstro, sa Lena Wallentheim innan hon tackade badhuspersonalen, projektledare och entreprenören Peab med personal.
– Ni ska veta att det är svårt i ett sånt här stort projekt att hålla sig inom budget. Men här har man verkligen lyckats och det tycker jag är värt en stor applåd!
– Med stolthet och glädje förklarar jag Österåsbadet invigt, förklarade hon innan hon klippte bandet.

En stund senare får hon medge att budgeten som sattes vid beslutet 2021 och även i upphandlingen året därpå på maximalt 325 miljoner kronor inte höll.
– I styrgruppen var vi helt eniga om att vi tyckte att det ska finnas ett trevligt familjebad, säger Lena Wallentheim, men tillägger att Folkets väl sa nej.

Hon betonar att det inte är något överdådigt badhus samtidigt som hon hoppas att barnfamiljer som åkt till andra kommuner för upplevelsebad nu ska stanna i Hässleholm.
Budgeten höjdes till 375 och slutligen till 405 miljoner kronor. Därutöver avsattes 15 miljoner för inredning. Alternativet till den första höjningen hade varit att ta bort något. Men politikerna ville varken ge avkall på något i familjebadet, den åretruntuppvärmda utomhusbassängen eller den lyxiga relaxavdelningen och teknikutrymmena behövde utökas. Den andra höjningen berodde på ökade byggkostnader.
Men budgeten på 405 miljoner kronor som klubbades kort före byggstarten har hållit hela vägen.
Kommunens byggprojektledare Jonny Persson är glad över det, men kan inte säga exakt vad kostnaden slutade på.
– Vi har en slutuppgörelse med Peab på gång nu. Vi är kanske inte riktigt överens, men vi håller budgeten och det är fantastiskt, säger han.

Han är förstås också lättad över att problemen med vattenrening och värmepumpar kunde lösas så att badhuset blev godkänt i besiktningen, drygt två månader försenat. Det avancerade energiåtervinningssystemet var en del av utmaningen.
Badhuschefen Eva-Lotta Gustafsson hälsar välkommen i kaféet en våning upp. En jämn ström av både yngre och äldre besökare vandrar runt i de olika avdelningarna med motionsbassäng, rehabbassäng med höj- och sänkbar botten, familjebad, relaxavdelning, och omklädningsrum.
– Titta! Titta, rutschkanorna, ropar femårige Kai lyckligt när han kommer in i familjebadet.
Hans systrar Annie, nio år, och Cindy, sju, är också entusiastiska. Kommande vecka ska de börja i Österåsbadets simskola.
– Det är intressant för dem att se lite nu och känna av, säger pappa Dai Duong.
Kai har inte anmält sig ännu, men kanske vågar efter att ha sett hur det ser ut här.
– Han kollar nu, vi avvaktar lite och ser, säger Dai Duong.
– Det är ganska stor skillnad jämfört med det gamla badhuset.

Han berättar att familjen, som bor i Hässleholm, också har varit i Kristianstad och badat.
– Barnen tycker om det.
Tvåårige Ossian Palmsköld Persson är också väldigt intresserad av vattnet, så pass att pappa Joel får stoppa honom från att gå för nära den stora motionsbassängen.
– Det är spännande att se, tycker Joel också.


Familjen bor i Malmö, men är på besök i Hässleholm där Ossians farfar är badets byggprojektledare Jonny Persson.
– Så vi spanar in badhuset, säger Joel.
Carl-Axel Svensson från Norra Sandby har brukat bada i Qpoolen.
– Det ser ljust och trevligt ut här, säger han.
Kan du tänka dig att gå hit och bada?
– Ja. Det måste jag prova.
– Det blir lättare att komma hit om man vet ungefär hur det ser ut, säger han.

Daniel och Mozhan Kipowski med dottern Elisa är lite besvikna över att den stora parkeringsplatsen ligger så långt från badhuset.
– Med små barn vill man inte gå så långt och man är inte så glad när man är blöt i håret efter badet, säger Daniel.
– Det är jättefint också, men jag läste att man får ta med egen mat. Då borde det finnas mer plats att sitta, säger Mozhan.
Elisa går omkring med en liten rosa kamera.
– Hon älskar att bada, säger Mozhan.

I relaxavdelningen blir det kö utanför de olika varianterna av bastu.
– Det är ett trevligt bygge, men synd att det är på bekostnad av andra simhallar, säger Caroline Hedlund från Sösdala.
– Jag älskar bubbelpool, säger sonen Kingston Andersson som kanske ska börja i simskola.

Personalen får mycket frågor om simskolorna.
– Vi är riktigt taggade för att öppna imorgon, säger Emelie Andersson.
Björn Holgersson står vid ingången och delar ut skoskydd som en av de volontärer som ser till att rundvandringen fungerar. Han tycker att arrangemanget känns bra.
– Folk verkar nöjda, alla som kommer ner ser glada ut.
Med ledning av antalet utdelade skoskydd uppskattar han antalet besökare till cirka 500 personer strax efter klockan 11.

– Alla kanske inte kommer att gå på relaxen, men det kan vara trevligt att titta på allt innan man köper kort.
– Vi ville att det skulle vara en invigning för invånarna. Guidning var ett alternativ, men så här kan folk gå i sin egen takt och prata med personalen.
Badhuschef Eva-Lotta Gustafsson meddelar på måndagsmorgonen att 1 600 par skoskydd delats ut. Det betyder att antalet besökare var cirka 1 600.
Text och foto: Berit Önell
Uppdatering:
Uppgiften om antalet besökare är uppdaterad. Cirka 1 600 par skoskydd delades ut, vilket betyder lika många besökare.
