Tre av fyra föreställningar är redan slutsålda och till den fjärde finns bara ett fåtal biljetter kvar. Nu släpps därför en femte hyllningskonsert för Peps Persson i Hässleholm kulturhus – och Nisse Hellberg, frontman i Wilmer X, avslöjas som hyllningskonserternas femte specialgäst. Det berättar Hässleholms kommuns kultur- och fritidsförvaltning i ett pressmeddelande.

Hässleholm vill uppenbarligen verkligen hylla Peps.
Den folkkäre artisten, som gav både blues och reggae ett skånskt ansikte, bodde under större delen av sitt liv i Emmaljungatrakten.
Samarbetet med Wilmer X och Nisse Hellberg märks bland annat på Nisses första skiva som soloartist, Röster från södern 1994 och i Wilmer X-låten Perssons gård där Peps gästspelade.
– Vi är otroligt glada att Nisse vill vara med och hylla Peps med oss! Med tanke på deras personliga koppling känns han som ett självklart val och blir ett fint komplement till våra övriga gästartister. Nisses medverkan tror vi kommer skapa ett högt tryck på biljetterna, och ge dem som redan köpt biljett en kul överraskning, säger Catharina Hjalmarsson, kulturutvecklare och programansvarig på kultur- och fritidsförvaltningen, i pressmeddelandet.

Övriga gästartister är Martin Jernse, Johan T Karlsson, Andreas Tilliander och Rolf “Rolle” Wendin.
Den extrainsatta konserten ges fredagen den 18 december klockan 19 i röda salongen. Biljettsläpp sker på torsdag, den 3 september, klockan 10. Övriga konserttider är lördagen den 19 december klockan 15 och 18 samt söndagen den 20 december klockan 14 och 17.
Konserterna arrangeras i samarbete med Hässleholms Jazzklubb.
Berit Önell
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
