Sent besked: Patrik Jönsson (SD) klar för riksdagen igen

Sent besked: Patrik Jönsson (SD) klar för riksdagen igen

Patrik Jönsson från Hässleholm får en ny mandatperiod i riksdagen för Sverigedemokraterna. Efter en ovanligt lång väntan på besked blev det på lördagseftermiddagen klart att han nu är invald för Hallands läns valkrets.

– Man vet inte helt förrän det är färdigt, säger han, även om valresultatet från början visade att han skulle komma in, frågan var bara för vilken valkrets.

Bilden visar Patrik Jönsson.
Patrik Jönsson (SD) fick vänta länge på besked, men är klar för en ny mandatperiod i riksdagen. Foto: Urban Önell

Patrik Jönsson, 53, kom in i riksdagen första gången 2014, men valde då att hoppa av efter tre månader för att istället bli regionråd i Skåne. 2018 tackade han ja till riksdagen och blev då invald för Västra Götalands läns södra valkrets. I valet 2022 fick han fortsatt representera den.

ANNONS

Annons om att annonsera i Frilagt

I årets riksdagsval backade SD 3,05 procentenheter till 17,48 procent, vilket ger 62 mandat. Valkretsen Skåne läns norra och östra tappade ett mandat och fick bara tre. Där hade Patrik Jönsson plats fem, men han stod också på plats 50 på SD:s gemensamma riksdagslista och kunde därmed väljas in för någon annan valkrets.

Den här gången fick han vänta länge innan hans valkrets blev formellt klar. Vid lunch på lördagen var alla riksdagsröster räknade, sedan dröjde det ytterligare ett par timmar.

– Det tog ovanligt lång tid, det var fler som reagerade på det, säger han.

Var det jobbigt att vänta?

– Nej, det var inte hela världen, men det är klart att man vill veta.

Nu är han glad att få representera Halland.

– Jag tänkte att de skulle vara roligt att se mer av Sverige. Men gladast blir väl min syster för hon bor i Falkenberg, säger han med ett skratt.

Ledamöterna besöker sina valkretsar ett par gånger om året.

– Man blir inbjuden ibland av landshövdingen, högskolan eller olika organisationer. Det kan vara när en ny fabrik öppnar, ett sjukhus invigs eller om de vill visa någon infrastruktur som inte fungerar, säger han.

Patrik Jönsson kommer också att delta i allt han kan i Skåne.

– Det ligger mig varmast om hjärtat. Jag är ju skåning, det går inte att ändra på var jag än skulle vara i världen, säger han.

Backade första gången i EU-valet

I årets val backade SD för första gången i ett riksdagsval. Men partiet gick bakåt även vid EU-valet 2024, då Patrik Jönsson därför inte kom till Brüssel.

– Där fick man en föraning. Jag tänkte att det är ingen självklarhet att vi går fram i nästa val. Så blev det, berättar han.

Bilden visar Patrik Jönsson.
– Där fick man en föraning, säger Patrik Jönsson om EU-valet 2024 då han kandiderade, men inte kom in i Europaparlamentet eftersom SD för första gången backade. Foto: Berit Önell

Men han var egentligen aldrig orolig att han inte skulle få fortsätta i riksdagen.

– Då hade vi fått komma under 13 procent. Det hade varit en skräll av rang. Det såg jag inte som sannolikt. Jag gissade mellan 18 och 22 procent och sista månaden någonstans mellan 19,3 och 19,8. Det blev ju två procentenheter under det, lite sämre än jag hade gissat.

Utvisningar och stödröster

Han ser många möjliga orsaker till nedgången.

– Vi ska göra en valanalys. För det första har media under väldigt lång tid tjatat om tonårsutvisningar. Men det är inte så att vi utvisar någon utan sina föräldrar.

De som är över 18 kan ju visst utvisas utan föräldrar, det är väl det som är grejen?

– Ja, de är tonåringar. Men det var ingen som ifrågasatte när vi hade så kallade ensamkommande flyktingbarn som kom hit själva och hade skickats över hela världen för att få en bättre ekonomisk framtid, vilket jag i och för sig har full förståelse för, men då var det ingen som snyftade och grät. Nu har det varit medvetet drev, det har vi alltid haft emot oss och det har inte vi hanterat tillräckligt bra kanske för att få ut varför de utvisats. Vi har inte lyckats göra vår stämma hörd.

Utvisningarna pausades, vilket nog uppfattades som ett erkännande av att det blivit fel och skulden kan ha lagts mest på SD.

– Vi har fått klä skott för en del trots att vi inte sitter i regeringen medan regeringen kanske tagit kredd för andra saker som blivit bra.

– Till exempel har Sveriges ekonomi börjat vända och vi har minskat arbetslösheten bland utrikes födda väldigt mycket det sista halvåret, det har vi inte fått kredd för. Vi ligger trea i tillväxtligan i Europa. Kanske därför vi hämtade upp lite i slutet, Tidö kom ju nästan i kapp, säger Patrik Jönsson.

Han nämner även stödröster till Liberalerna och “tjafset” om Rysslandskopplingarna som möjliga orsaker till nedgången.

– Det kostar att styra, säger han också.

– Vi tappade mest där vi varit riktigt starka.

Risk för extraval

Men han är inte säker på att kampen om regeringsmakten är över än.

– Det är väldigt intressant. Jag tror inte att V och Nooshi kommer att vika sig och hur ska V och C komma överens om en budget? Vi kanske får vårt första extraval sedan -58.

Bilden visar SD:s valvaka.
Patrik Jönsson hoppas att även kunna sitta kvar i kommunfullmäktige i Hässleholm, här på den lokala valvakan på Zuperbowl tillsammans med bland andra Hanna Nilsson och Ulf Berggren. Foto: Urban Önell

Patrik Jönsson har önskat att få fortsätta i trafikutskottet där han suttit hela sin riksdagstid utom en enda dag då han var placerad i skatteutskottet, något han omgående bad att få slippa.

– Jag har jobbat i 24 år på järnvägen och är den enda i vårt parti som har suttit i utskottet och som nu är invald igen.

Hans mål är att fortsätta i kommunfullmäktige i Hässleholm också med sammanträden en måndagskväll i månaden.

– Men jag måste se vad som händer i Stockholm först. Det är rätt så slitsamt, varannan tisdag får man gå upp tre på natten. Sånt blir tuffare ju äldre man blir och teoretiskt kan man även i opposition bli ordförande eller vice ordförande i ett utskott, då måste man vara uppe på måndagar.

– Man vill ha en hög närvaro, säger han.

Berit Önell

val2026
Politisk reklam från de politiska partierna. Prissatt utifrån storlek och annonstid baserat på ordinarie pris utrymme C.
tackannons för folkets väls väljare
POLITISK ANNONS VAL 2026
Sponsor: Folkets Väl. transparensmeddelande
Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se