Politikerna lyssnade på kritiken. Pensionärer får rabatt på Österåsbadet, enligt de styrandes reviderade förslag till entréavgifter. 60 kronor istället för 80 ska det kosta för en pensionär eller person med funktionsnedsättning att motionssimma, enligt förslaget. Politikerna i kultur- och fritidsnämndens arbetsutskott sa på torsdagen ja. Nämnden avgör frågan om två veckor.

Idag kostar det 40 kronor för barn, ungdomar och pensionärer att bada i kommunens badhus. För vuxna kostar det 80 kronor.
I det nya badhuset föreslås vuxna och ungdomar få samma pris som idag för motionssim. För övrigt blir det dyrare.
Det tidigare förslaget föll inte i god jord hos varken pensionärsorganisationer eller oppositionspolitiker som påtalade att pensionärsrabatt saknades. Ärendet lyftes ut från nämndens dagordning i sista stund av ordförande Connie Asterman (S). Efter en översyn har förvaltningen nu lagt fram ett nytt förslag som Connie Asterman och första vice ordförande Margreth Segerstein står bakom.
Andre vice ordförande Simon Berneblad (KD) tyckte fortfarande att pensionärerna skulle få bada lika billigt som ungdomar och betala 40 kronor för motionssim.
Enligt förslaget kostar årskort till motionssim 1 200 kronor för pensionärer, jämfört med 1 600 kronor för vuxna. Röd avgång, alltså på tider när besökstrycket är lägre, klockan 8-14 på vardagar, kostar för båda kategorierna 48 kronor.
Connie Asterman framhöll tidigare röd avgång som en möjlighet för pensionärerna istället för rabatt.
Nu har hon lyssnat på önskemålen, men röd avgång är fortfarande en del av förslaget.
– Vi tycker att det är ett bra förslag, att det har valmöjlighet med både de här 60 kronorna och röd avgång varje vardag, säger hon.

Enligt tjänsteskrivelsen väntas budgeten kunna hållas, men förvaltningen flaggar för att en separat taxa för pensionärer kan påverka möjligheten att uppnå satta intäktskrav.
– Detta behöver dock följas upp över tid, skriver kultur- och fritidschef Anders Rosengren.
Med lägre priser kan det bli fler som badar. Connie Asterman tror också att man klarar budgeten.
– Ja, det tror vi. Vi har lagt oss på en bra nivå med priserna. Vi har ju gjort en omvärldsanalys, men det är jättesvårt att veta hur många som kommer att bada.
Hon tycker inte att priserna kan jämföras med vad som gäller på de gamla badhusen.
– Vi får ett fantastiskt utbud på det nya badhuset, säger hon.
Österåsbadet väntas öppna i februari 2026.
Berit Önell
Förslag till entréavgifter på Österåsbadet:
Motionssim
Ungdom 7-17 år: 40 kr
Pensionär, fuktionshindrad: 60 kr
Vuxen: 80 kr
Familjebad
Barn 3-6 år: 50 kr
Ungdom 7-17: 70 kr
Pensionär, funktionshindrad: 90 kr
Vuxen: 110 kr
Grupp (högst 5 personer varav minst 1 och max 2 vuxna): 280 kr
Relaxavdelning
Barn 3-6 år: 100 kr
Ungdom 7-17: 100 kr
Pensionär, funktionshindrad: 150 kr
Vuxen: 200 kr
Grupp 400 kr
Därutöver finns rabattkort, röda avgångar och årskort med lägre pris.
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
