Christer Strömholms bilder på kulturhuset

Christer Strömholms bilder på kulturhuset

Hässleholm kulturhus visar under våren en utställning med bilder av Christer Strömholm, en av Sveriges mest kända och inflytelserika fotografer. Det berättar kommunens kultur- och fritidsförvaltning i ett pressmeddelande på onsdagen.

Utställningen Natt och dag skildrar människor och miljöer i Paris under perioden från 1949 till slutet av 1960-talet.

POLITISK ANNONS FOLKOMRÖSTNING DEN 14 DECEMBER

Sponsor: Tyringe byalag. Ordinarie pris.
Annons för att rösta för badhusens bevarande
Bilden visar ett av Christer Strömholms foton.
Caprice 1961. Foto: Christer Strömholm

Efter att först ha börjat studera måleri bytte Strömholm till kamera. Paris blev under många år Christer Strömholms andra hem. Med kameran dokumenterade han stadens puls dygnet runt, på gator och loppmarknader, i ateljéer och barer. Bilderna på transkvinnor i Paris anses vara bland hans mest betydelsefulla verk. Christer Strömholms fotoskola i Stockholm formade flera kända fotografer.

Natt och dag bjuder in betraktaren att förflyttas till en annan tid och plats – till dåtidens och Strömholms Paris. Vi är stolta över att kunna erbjuda våra besökare möjligheten att följa med på denna tidsresa, skriver kultur- och fritidsförvaltningen i pressmeddelandet.

I utställningshallen i Hässleholm kulturhus visas även ett mindre urval fotografier från utställningen Porträtt i Paris med framstående kulturpersonligheter och konstnärer som visats på Nationalmuseum i Stockholm.

Att Christer Strömholm i ungdomen var engagerad nazist har varit känt, men i våras kom den uppmärksammade boken Christer Strömholm och nazismen: hur en liten sanning döljer en större av Andreas Gedin som går djupare in på detta.

Utställningen i Hässleholm kulturhus är producerad av Christer Strömholms son Joakim Strömholm och Anna Nilsdotter på Bildverksamheten Strömholm i samarbete med kultur- och fritidsförvaltningen i Hässleholm.

Utställningen pågår under tiden 28 februari – 2 maj 2026. Det blir vernissage lördagen den 28 februari då Joakim Strömholm och Nationalmuseums utställningschef Per Hedström medverkar.

Berit Önell

Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se