Vittsjö GIK får dispens för sittplatskravet till den 24 maj. Eftersom byggnationen av en ny läktare, i princip, redan påbörjats innebär det fortsatt spel på hemma-arenan.
Sedan klubben överklagat tidigare beslut av Svenska Fotbollsförbundets Tävlingskommitte (TK), att inte bevilja fortsatt dispens för spel i damallsvenskan på Vittsjö Idrottspark har nu alltså TK delvis tänkt om. Detta sedan, säger man, klubben inkommit med såväl finansierings- som tidsplan för att bygga de 160 extra läktarplatser under tak som krävs för fortsatt allsvenskt spel.
– Det ger oss ett visst andrum i byggandet av den nya läktaren, säger Vittsjö GIK:s ordförande Sigvard Gustavsson i ett uttalande på klubbens hemsida.
Målsättningen är dock fortfarande att den nya läktaren ska stå klar till den allsvenska hemmapremiären mot Eskilstuna den 22 april.
Gert Jacobsson
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
