För 50 år sedan hölls det första sommarlägret för unga brottare i Hästveda. Det har sedan växt till Sveriges största i sitt slag. I helgen samlades 220 barn och ungdomar från 15 klubbar för lägerliv i Barnens by och brottarträning på totalt 10 mattor som lånats ihop från närliggande klubbar.

Lägret har hållits årligen sedan 1975, utom när pandemin satte stopp. Varje gång blir det lite fler deltagare på lägret, i år 20-25 fler än förra året. De är i åldrarna från sju år till cirka 20. De mest långväga kom för andra året i rad från Örgryte i Göteborg. Övriga deltagande klubbar är, förutom de sju från Hässleholms kommun, bland andra nykomlingen Helsingborg, Åstorp, Höör och Hörby.
Ca 50 ledare arbetade ideellt med lägret. Bland de cirka 20 tränarna fanns Ida-Theres Nerell, som tidigare tävlat för Hästveda brottarklubb och deltagit i två OS. Lägerdeltagarna fick också lyssna på ett föredrag av Theres Persson från Svenska Brottningsförbundet.
Vädret var fint hela helgen och det fanns tid för bad i Lursjön mellan brottningspassen.
– Lägret är väldigt uppskattat, säger Agne Nilsson, 83, som hålit i planeringen och hämtat mattor på olika platser.
– Vi får köra överallt.

Han har varit ordförande i Hästveda brottarklubb i 57 år och varit med på alla lägren.
– Det är bedrövligt att det ska vara så svårt att få ihop mattor, säger han.
Värst tycker han det är att den kommunägda tävlingsmattan fortfarande inte bytts ut, trots att den är helt utsliten och kommunens påståenden om att klubbarna själva fått överta den kunnat motbevisas.
– Ynkedom, säger han om att kommunen inte vill lägga ut de 120 000 kronor inklusive moms det handlar om.
– Brottningen ger ju PR för både Hästveda och Hässleholms kommun. Otack är världens lön, men det är ju så roligt samtidigt och det är roligt att vi får vara störst någon gång.
Han säger dock att lägret inte kan växa mycket mer, möjligen kan det bli ytterligare en stuga i Barnens by med plats för 30.
Agne Nilsson hade tänkt sluta i vintras, men ångrade sig.
– Nu har vi ju fått SM.
Därmed kunde han inte heller låta bli att vara med på årets sommarläger.
Hästveda Brottarklubb ansvarar för SM-tävlingarna 31 januari – 1 februari 2026, samma år som man firar 80-årsjubileum, men de kommer att hållas i Qpoolen i Hässleholm.
– Det är för dåligt med plats för publik i Hästveda, säger Agne.
För SM har klubben fått sponsringsbidrag med 150 000 kronor från kommunen.
– Men de tar tillbaka 30 000 i hyra, säger Agne.
Berit Önell
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
