När Tyringe hockey nästa lördag arrangerar simhallsmatchen som en manifestation för simhallarna, Tyrs Hov och kransorterna erbjuder Röke buss gratis resor från de flesta av kommunens orter. Fem bussar kommer att vara i trafik och lika många chaufförer jobbar gratis.

Kommunen har beslutat att stänga simhallarna i Tyringe och Bjärnum när det nya Österåsbadet är klart. Men den 14 december blir det folkomröstning i frågan och engagemanget är stort lokalt.
POLITISK ANNONS FOLKOMRÖSTNING DEN 14 DECEMBER
Sponsor: Tyringe byalag. Ordinarie pris.
Bussarna kommer den 15 november att stanna på 15 platser i Hässleholms kommun, främst kring berörda orter, även Sösdala där simhallen redan stängt, samt vid stationen i Perstorp.
– Ingen föranmälan krävs och det kostar inget att åka med, berättar Mats Karlsson, ekonomiansvarig på Röke buss.
Det är inte bara företaget som ställer upp gratis. Det gör även personalen.
– Vi är fem chaufförer som kör utan lön, säger Mats Karlsson.
– Vi vill stötta kampen för att behålla simhallarna.
Lars Erlingsson, vd på Röke buss, förklarar vidare.
– Vi värnar om föreningarna i kommunen och om simhallen. Risken är att ishallen också kommer att stängas på sikt, det hänger samman i Tyrs Hov med bowling, brottning och allt. Det kan inte vara finare. Men så börjar de plocka i det och det tycker vi är för jävligt. Därför vill vi hjälpa till, säger han.

Röke Buss är ett av många företag som är engagerade för att rädda simhallarna i Tyringe och Bjärnum. Det kommer att synas den 15 november, inte minst på de över 2 000 klappor som delas ut till publiken.
– Det är över 30 företagsnamn med på dem, säger Simon Ericsson, marknadsansvarig på Tyringe hockey.
På de specialdesignade matchtröjorna har nio sponsrande Tyringeföretag sina namn.

Simon Ericsson förklarar att Tyrs Hov är viktigt för företagen.
– Det är viktigt med en levande by, att det finns saker som gör orten attraktiv. En sådan sak är vårt fantastiska, unika Tyrs Hov där simhallen är en del av anläggningen som gör den komplett, säger han.
Han betonar att initiativet från Röke Buss betyder mycket.
– Det öppnar upp möjligheten för folk från kransorter som har svårare att ta sig till Tyrs Hov på andra sätt, säger han.
– Ett fantastiskt initiativ!
Bussarna kommer att vara framme vid Tyrs Hov i god tid före nedsläpp klockan 16. För den som är hungrig erbjuds korvgrillning och kafeterian är öppen.
– Det kan hända lite roliga grejer också, den som kommer får se, säger Simon Ericsson.
I pauserna utlovas stort godisregn och puckkastning med fina priser.
Återresa med Röke buss kommer att ske till samma hållplatser när matchen är slut. Exakt tid går inte att säga i förväg, men information om återsamlingsplats ges på bussarna.
Berit Önell
Läs mer:
2025-10-17 Tyringe hockey spelar för simhallarna och kransorterna