Kommunen ska omedelbart ta kontakt med samtliga kända aktörer som anmält intresse för att driva Hovdala slotts restaurang och kafé. En så kallad konkurrensutsatt direktupphandling ska göras med målet att få en krögare på plats till den 16 mars. Det beslöt politikerna i kultur- och fritidsnämndens arbetsutskott på torsdagsmorgonen.

Som Frilagt tidigare berättat kom inte ett enda anbud in i upphandlingen av krögare till ett av kommunens mest välbesökta turistmål. Flera anmälde intresse efter att upphandlingstiden gått ut. Det är dessa som hoppet nu står till för att Hovdala slott inte ska stå utan krögare när säsongen startar i påsk.
Situationen är därmed densamma som den varit både 2024 och 2025 då Farozon gick in med ett tillfälligt avtal.
Kultur- och fritidsnämndens nye ordförande Björn Holgersson (S) konstaterade att upplägget inte varit långsiktigt hållbart. Han kallade till ett extra sammanträde i arbetsutskottet för att så snabbt som möjligt få fram en lösning på både kort och lång sikt. När det är dags för nästa ordinarie nämndssammanträde måste beslut redan vara fattat.

Beslutet omfattar sju punkter som gäller både att hitta en krögare till årets säsong och att förbereda en långsiktig lösning.
Arbetsutskottet godkände att en direktupphandling görs för perioden 16 mars-31 december och att förvaltningens tjänstepersoner omedelbart och genom en skriftlig och likalydande förfrågan kontaktar alla som anmält intresse. Urval ska ske utifrån “bästa samlade bedömning av förmåga att starta verksamheten i tid, relevant erfarenhet samt ekonomiska villkor”. Det tidsbegränsade avtalet kan inte förlängas.
Förvaltningen ska också ta fram förslag till en långsiktig drifts- och affäsmodell inför säsongen 2027. Det uppdraget ska redovisas för nämnden senast under tredje kvartalet 2026.
Enligt tjänsteskrivelsen inför beslutet är kaféet och restaurangen på Hovdala slott en mycket viktig del i anläggningens verksamhet.
– Utan en fungerande café- och restaurangverksamhet riskerar förvaltningens möjligheter till arrangemang att minska och därmed även intäkter från dessa. Det lokala näringslivet kring Hovdala kan också påverkas negativt med minskade intäkter som konsekvens, skriver slottschef Magnus Metz.
Berit Önell
Läs mer:
2025-02-06 Inga anbud på Hovdalas restaurang – kris för tredje året
Dela detta:
- Dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
- E-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Skriv ut (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
