Sänkt straff för HA-ledaren

Sänkt straff för HA-ledaren

Hovrätten sänker fängelsestraffet för försök till grov utpressning med tre månader till ett år och tre månader för den 42-årige hässleholmare som vid tiden för brottet var president i Hells Angels.

Hovrätten instämmer i tingsrättens bedömning av skuldfrågan, men anser att straffvärdet är lägre. Skadeståndet för psykiskt lidande sätts också ned med 1 600 kronor till 2 000 kronor. Målsäganden får nu totalt 26 500 kronor i skadestånd, varav 15 000 kronor gäller kränkning.

ANNONS

Annons om SM i brottning

Enligt domen är det bevisat att 42-åringen i november 2017 hotade målsäganden och krävde att han skulle betala 100 000 kronor i ”böter” på grund av en otrohetsaffär för cirka tio år sedan. Om han inte betalade skulle 42-åringen eller någon annan elda upp målsägandens hus och bryta ryggen på honom så att han fick sitta i rullstol resten av livet. I det telefonsamtal där hoten framfördes påpekade 42-åringen att han var president i Hells Angels, vilket enligt domen innebar att hoten påtagligt förstärktes eftersom han anspelade på att han hade tillgång till ett våldskapital.

42-åringen hävdade att polisen gjorde sig skyldig till olaglig brottsprovokation. Enligt domen har polisens medverkan vid något telefonsamtal och utlåning av inspelningsutrustning dock inte lett till något brott i åtalet, däremot till bevis för det som hänt tidigare.

42-åringen dömdes också för ringa narkotikabrott och ringa dopningsbrott.

Berit Önell

val2026
Politisk reklam från de politiska partierna. Prissatt utifrån storlek och annonstid baserat på ordinarie pris utrymme C.
Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se